Błędy popełniane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i zalecenia

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wystrzegaj się popełniania prostych błędów, które mogą zostać negatywnie odebrane, a nawet od razu Cię zdyskwalifikować. Na szczęście nie jest trudno sobie z nimi poradzić, jeśli podejmie się stosowne kroki zaradcze. Przeczytaj poniższe wskazówki i staraj się do nich stosować, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu.

1. Nie spóźnij się

Przynajmniej dzień przed rozmową kwalifikacyjną sprawdź czas dojazdu do miejsca, gdzie będzie się ona odbywać. Jeśli dojeżdżasz samochodem, zorientuj się gdzie jest parking. Przygotuj sobie wcześniej wszystko, co masz na nią zabrać, w co się ubrać itp.

2. Pozytywne nastawienie

Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną z pozytywnym nastawieniem. Bądź miły(a) dla wszystkich osób, które spotkasz w firmie. Niedopuszczalna jest sytuacja kiedy np. zachowujesz się nieuprzejmie względem recepcjonistki. Nie ma znaczenia, czy osoba którą spotkasz jest uprzejma, Ty masz taki (taka) być.

3. Sprawiaj wrażenie osoby zainteresowanej pracą

Nie zachowuj się tak, jakby praca zupełnie Cię nie obchodziła. Skoncentruj się na tym co się dzieje, nie patrz rozmarzonym wzrokiem na boki, okaż zainteresowanie stanowiskiem i firmą. Z równym entuzjazmem podchodź do każdego tematu rozmowy.

4. Nie mów źle o poprzednim pracodawcy

Rekrutujący nie identyfikuje się z Tobą, lecz z pracodawcą. Właśnie dlatego błędem jest wylewanie swoich żalów, nawet kiedy są uzasadnione. Lepiej nie powiedzieć o swoim poprzednim pracodawcy nic, niż powiedzieć coś negatywnego.

5. Nie sprawiaj wrażenia osoby zdesperowanej

Wyglądanie na osobę desperacko szukającą pracy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli spłacasz kredyt, w Twojej rodzinie ktoś zachorował, a Tobie zmartwienia nie pozwalają zasnąć w nocy, to nie mów o tym pracodawcy. On chce zobaczyć osobę pozytywnie nastawioną, która radzi sobie z przeciwnościami.

6. Nie zachowuj się agresywnie

Być może zachowanie agresywne kojarzy Ci się z pewnością siebie, ale jest to niewłaściwe skojarzenie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej panuj nad swoimi emocjami i nie przestrasz rozmówcy.

7. Opanuj zdenerwowanie

Nie zachowuj się nerwowo, nie śmiej w nieodpowiedniej chwili, panuj nad wszelkimi tikami. Gdy drżą Ci dłonie, oprzyj je na kolanach. Jeśli boisz się trudnych pytań, przećwicz je wcześniej, najlepiej wypowiadając odpowiedzi na głos.

8. Otwarta postawa

Nawet to w jaki sposób siedzisz na krześle ma znaczenie. Jeśli jesteś zgarbiony(a), nie patrzysz na rozmówcę, zakładasz nogę na nogę, nie sprawiasz dobrego wrażenia. Należy usiąść na krześle wygodnie, ale nie być zbyt rozluźnionym. Obie stopy powinny stać na ziemi, a ciało być lekko pochylone w stronę rozmówcy. Staraj się uśmiechać i nie unikaj kontaktu wzrokowego.

9. Manieryzmy językowe

Zrobisz korzystniejsze wrażenie, jeśli nie będziesz używał(a) manieryzmów językowych w rodzaju: „prawda?”, „tak?”, „jakby”, albo przerywników: „eee…”, „hmm…”. Zależy Ci przecież, żeby wyglądać na osobę inteligentną, dysponującą bogatym słownictwem.

10. Udzielaj konkretnych i wyczerpujących temat odpowiedzi

Jeśli wiesz coś istotnego na temat, który właśnie poruszyliście, samodzielnie udzielaj wyczerpujących odpowiedzi. Nie czekaj aż zostaniesz dopytany(a). Staraj się też nie udzielać odpowiedzi za pomocą jednego słowa, ponieważ jest to niegrzeczne.