Co musisz wiedzieć o sobie i o firmie przed rozmową kwalifikacyjną

Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną powinieneś (powinnaś) wykonać kilka czynności, mających na celu odpowiednio Cię do niej przygotować. Niech nie zgubi Cię pewność siebie, musisz być dobrze przygotowanym(ą), aby pozytywnie się zaprezentować i móc później wynegocjować jak najlepsze warunki zatrudnienia.

Już samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną należy traktować jako sukces. Chociaż prawdą jest, że statystycznie posiadasz tylko 10-20% szans na pozytywny wynik, to pamiętaj, że trening czyni mistrza. Po kilku rozmowach będziesz już znał(a) wszystkie pytania, jakimi będą chciały zaskoczyć Cię osoby rekrutujące. Zawsze możesz też zrobić coś, co zwiększy Twoje szanse.

O sobie

Pierwszą sprawą jest zapoznanie się z własnym CV. Jest to podstawowa kwestia. Twoje CV będzie przewodnikiem i punktem odniesienia dla rozmówcy. Zadbaj, żeby nie zdarzyła się sytuacja, w której na pytanie „Jaką książkę czytałeś(aś) ostatnio?”, odpowiadasz: „To było dawno…”, chociaż właśnie „czytanie książek” figuruje w Twoich zainteresowaniach.

Jeśli niedawno ukończyłeś(aś) studia, przeanalizuj informacje dotyczące wykształcenia. Sprawdź czy potrafisz racjonalnie wytłumaczyć przyczyny odejścia z poprzedniej pracy lub dłuższą przerwę w pracy, dlaczego masz takie, a nie inne zainteresowania, itp.

Przed każdą rozmową powinieneś(aś) wiedzieć:

 • którą wersję CV wysłałeś(aś) pracodawcy, do którego idziesz na rozmowę. W tym celu warto prowadzić notatki;
 • jakie daty wiążą się z Twoją poprzednią pracą i studiami;
 • jakie uzyskałeś(aś) wyniki na egzaminach itp.;
 • w jakich szkoleniach, kursach, warsztatach uczestniczyłeś/aś i co Ci to dało;
 • jakie podałeś(aś) hobby, zainteresowania.

O firmie

Pytania, które zostaną Ci zadane, tylko w części będą odnosiły się do Twojego CV i listu motywacyjnego. Druga część została opracowana na podstawie opisu stanowiska pracy i profilu idealnego kandydata. Są one zadawane wszystkim kandydatom, aby można ich było porównać.

Dokładne zapoznanie się z ogłoszeniem o pracę i opisem stanowiska pracy jest czymś oczywistym. Jeśli chcesz zaimponować pracodawcy, możesz jednak zrobić więcej. Co najmniej na pięć dni przed rozmową kwalifikacyjną rozpocznij do niej przygotowania. Zbierz dane o firmie, o jej produktach, historii, o rynku na którym działa, największych sukcesach i porażkach. Dowiedź się jaką się cieszy opinią. Oprócz pozytywnych, poznaj też opinie negatywne. Wykaż się znajomością środowiska, w którym działa firma.

Wszystko to jest dobrym sposobem, żeby zaprezentować się z jak najkorzystniejszej strony i zostawić po sobie pozytywne wrażenie. Wyróżnisz się z grona innych kandydatów.

Przygotowania rozpocznij od zebrania podstawowych informacji o przedsiębiorstwie, w którym chcesz pracować:

 • Jakie produkty lub usługi oferuje?
 • Gdzie znajduje się jego siedziba?
 • Jaka jest historia firmy?
 • Ilu zatrudnia pracowników?
 • W jakich miastach (państwach) posiada przedstawicielstwa?
 • Jakie są największe sukcesy firmy? Jakie porażki?
 • Czy oraz w jaki sposób reklamuje swoje produkty?
 • Kto należy do klientów firmy?

Informacje znajdziesz w prasie, internecie, rzadziej można coś znaleźć w telewizji. Najprościej będzie wnikliwie przejrzeć stronę internetową firmy. Ponadto na stronie internetowej każdej większej gazety są obecnie wyszukiwarki, a ich obsługa jest intuicyjna. Sprawdź firmę online w rejestrze REGON (http://www.stat.gov.pl/regon/) lub KRS (https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu?t:lb=t). Zapytaj byłych pracowników, przejrzyj fora internetowe, na których się udzielają itp.

Zgromadzenie odpowiednich informacji wymaga duża czasu i wysiłku. Jednak każda wartościowa opinia wypowiedziana w odpowiednim momencie, pozytywnie Cię wyróżni na tle innych kandydatów. Uważa się, że wynik interview jest łatwy do przewidzenia jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej.