Curriculum vitae (CV) – definicja

Curriculum vitae to nic innego jak dokument, będący pierwszą formą kontaktu kandydata do pracy z potencjalnym pracodawcą. Stanowi wizytówkę osoby, która go wysłała, a także służy pracodawcy do oceny kandydata i w efekcie podjęcia decyzji, czy warto go zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, czy też nie. Właśnie dlatego CV przygotowuje się bardzo starannie, a wręcz perfekcyjnie. Skuteczne CV to takie, które doprowadza do rozmowy kwalifikacyjnej. Dopiero wtedy wiadomo czy spełniło ono swoje zadanie.

CV jest ostatnim elementem procesu rekrutacji, na który masz całkowity wpływ. To czy napiszesz dobre CV, czy złe zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Możesz wybrać jakie informacje w nim zamieść, a jakie pominąć, na co położyć większy nacisk, a o czym praktycznie nie wspominać. Nie warto jednak kłamać, gdyż każde kłamstwo wcześniej lub później wyjdzie na jaw i postawi Cię w nieprzyjemnej sytuacji.

Nawet doskonale przygotowane CV nie gwarantuje zdobycia pracy, ponieważ pracodawca nie podejmuje decyzji o zatrudnieniu tylko i wyłącznie na jego podstawie. Jest ono jedynie kartą wstępu, umożliwiającą dalsze ubieganie się o stanowisko. Niemniej jest także warunkiem koniecznym do przejścia na ten dalszy poziom.

W CV opisuje się własne doświadczenia i umiejętności. Przygotowując je należy wziąć pod uwagę oczekiwania danego typu pracodawcy i nie wysyłać takiego samego wzoru CV wszędzie. Trzeba zastanowić się, co będzie ważne dla konkretnego pracodawcy, co będzie stanowić dla niego tak istotną wartość, że wybierze właśnie Ciebie, a nie kogoś innego i postarać się go przekonać, że jesteś najlepszym wyborem. Powinien być zainteresowany tym co oferujesz, aby chciał Cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak widzisz CV ma do spełnienia kilka zadań. Po pierwsze umożliwia uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, ale nie tylko. Stanowi również do tej rozmowy podstawę. To na jego bazie będzie się toczyć dyskusja. Czasami więc leży w Twoim interesie, aby pominąć pewne szczegóły i nie dostarczyć pracodawcy zbyt wielu informacji o swoich ewentualnych wadach albo słabych stronach. Nie masz takiego obowiązku i nie musisz tego robić. Jeśli zostaniesz o to zapytany/a w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to istnieje przynajmniej szansa na obronę i zaprezentowanie własnego zdania.

W przypadku konstruowania CV nie ma prawd objawionych. Są tylko pewnego rodzaju koncepcje i pomysły. Nie wszystkie wskazówki jakie otrzymasz, musisz koniecznie wprowadzać w życie. Prawdopodobnie masz swój własny pomysł, taki który najlepiej Ciebie zaprezentuje. Traktuj wszystkie udzielone sugestie selektywnie i wybierz te, które uważasz za najwłaściwsze w Twoim przypadku.

Zwykle wymaganymi informacjami w CV są: dane osobowe i kontaktowe (imię i nazwisko, adres, data urodzenia itp.), wykształcenie (nazwa szkoły, data rozpoczęcia i zakończenia, uzyskany tytuł itp.), doświadczenie zawodowe (data rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwa firmy, nazwa stanowiska itp.), osiągnięcia, kursy, szkolenia, zainteresowania. Należy także pamiętać, aby na końcu CV umieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Dobrze przygotowany dokument powinien być napisany w sposób przejrzysty, staranny, dokładny i umożliwiający czytającemu szybką orientację. Nie należy używać zbyt oryginalnego układu (chyba, że piszesz do agencji reklamowej), raczej stosuj obowiązujące wzory.

Występuje wiele strategii przygotowywania i rozsyłania CV. Po pierwsze można przeglądać oferty pracy w prasie lub na portalach branżowych. Innym sposobem jest zamieszczenie CV w internetowej bazie kojarzącej kandydatów z pracodawcą. Istnieje możliwość założenia profilu zawodowego w serwisie społecznościowym w rodzaju LinkedIn. Popularną metodą jest przygotowanie CV pod kątem konkretnych pracodawców i bezpośrednie wysłanie im zgłoszenia.