Jak znaleźć idealną pracę?

W dzisiejszych czasach decydując się na podjęcie pracy, nie oczekujemy tylko comiesięcznej wypłaty. Chcemy również się rozwijać i dobrze czuć w miejscu pracy. Przede wszystkim dlatego, że w pracy spędzamy znaczną część życia, a od życia wymaga się dziś więcej niż kiedyś. Abyśmy ze swoje pracy byli zadowoleni, warto wybrać taką, która w możliwie największym stopniu będzie zgodna z naszą naturą i pozwoli nam pracować zgodnie z naszymi predyspozycjami.

Pogódźmy się z tym, że wybór zawodu nie jest dziś rzeczą łatwą

Przed rozwojem przemysłu istniało około 2 000 zawodów. Dziś zawodów jest około pół miliona. Wciąż powstają nowe, które wypierają stare. Świat szybko się zmienia. Dlatego łatwo można wpaść w pułapkę, w której zestresowani zbyt szerokim wyborem, nie wybierzemy dla siebie niczego. Specjaliści nazywają to zjawisko „paradoksem wyboru”.

Poznajmy siebie

To podstawa psychologii. Nie jest możliwym, abyśmy spontanicznie wiedzieli w jakim zawodzie będziemy się sprawdzać i spełniać. Nie istnieje gotowy plan kariery, który dostajemy do ręki w dniu narodzin i który determinuje czy w przyszłości będziemy księgowym, czy fryzjerem. Jednak, gdy nie mamy żadnego planu, bywamy prowadzeni przez innych, którzy go mają. A to nie zawsze dobrze się dla nas kończy. Dlatego tak ważne jest poznanie siebie i swoich predyspozycji. Najlepszym sposobem jest zrobienie listy rzezy, które lubimy robić, chwilo nie zwracając uwagi na zyski i nie będąc przy tym nazbyt krytycznymi. Nie bójmy się puścić wodzy fantazji, a kto wie, może niektóre z punktów na liście wcale nie są takie nierealne jak nam się wcześniej wydawało.

Dajmy sobie czas

Wybór zawodu lub jego zmiana to bardzo ważna życiowa decyzja. Nie pozwólmy, by w tak ważnej kwestii pośpiech był naszym doradcą. Najlepszej drogi życiowej nie wybiera się i nie planuje w ciągu jednej nocy. Zupełnie naturalną rzeczą jest to, że taki proces zajmuj miesiące, a nawet lata.

Próbujmy bardzo różnych rzeczy

Nie wystarczy wyobrażać sobie jak wygląda praca w jakimś zawodzie lub firmie. Zwykle nasze wyobrażenia nie z wiele mają wspólnego z rzeczywistością. Dopóki sami czegoś nie spróbujemy nigdy nie będziemy wiedzieć jak to rzeczywiście wygląda od kuchni. Nigdy nie zapoznamy się ze wszystkimi blaskami i cieniami danego zawodu.

Zastanówmy się czego ludziom brakuje i co im możemy dać swoją pracą

Każdy brak i potrzeba innych to szansa dla nas na pracę, która da nam spełnienie. Odpowiadanie na potrzeby innych to jeden z głównych motorów założenia biznesu lub podjęcia pracy, która nada sens naszemu życiu i da nam satysfakcję, płynącą z faktu, że jesteśmy komuś potrzebni. Bądźmy kreatywni i innowacyjni.

Miejmy wiarę we własne siły

Wiara we własne siły odróżnia ludzi sukcesu od ludzi niespełnionych. Często to nie kompetencje i talenty decydują o czyimś sukcesie, a właśnie wiara w siebie i optymizm, które pozwalają wytrwać przy zamierzonym celu i się nie poddać.

/AN/