Odpowiedzi na pytania rekrutacyjne

Niektóre pytania prawie zawsze padają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jedne są łatwe, a inne trudniejsze. Jeśli dostaniesz kłopotliwe pytanie, zachowaj spokój i dobrze przemyśl swoją odpowiedź. Niezależnie od tego czego pytania będą dotyczyły, nigdy nie krytykuj innych, szczególnie swojego poprzedniego pracodawcy. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj sobie listę pytań, które padają najczęściej, jak też pytań sprawiających Ci największe problemy i zastanów się nad odpowiedziami. Poniżej zaprezentowano kilka z nich.

Co może Pan(i) o sobie powiedzieć, czego nie ma w CV?

Jest to jedno z pytań, które dobrze jest dostać. Wiadomo, że Twoja odpowiedź powinna wiązać się z pracą, którą chcesz zdobyć, ale też daje Ci szerokie pole do popisu. Rekrutujący chce wiedzieć jaką jesteś osobą. Przedstawiaj te fakty, które pozwolą mu uwierzyć, że będziesz dobrym pracownikiem. Nawet zdarzenia z życia codziennego można zaprezentować w taki sposób, który zaświadczy o Twojej pasji, sumienności, kreatywności itp.

Jaki był Pana (Pani) ulubiony przedmiot na studiach?

Prawdopodobnie możesz wskazać wiele przedmiotów na swoich studiach, które lubiłeś(aś). Tutaj jednak należy wybrać przedmiot, który wiąże się z pracą o którą się starasz. Jeśli nie ma przedmiotu, który wiązałby się z nią bezpośrednio, możesz wskazać taki, który pozwolił Ci zdobyć umiejętności potrzebne na tym stanowisku.

Co lubił Pan(i) najbardziej w swojej poprzedniej pracy?

Nie należy narzekać na swoje poprzednie miejsce pracy i opowiadać co Ci się w nim nie podobało, a to pytanie ma za zadanie wydobyć z Ciebie również takie informacje. Odpowiadając na nie postaraj się podać jeden lub dwa przykłady, które pokazują co Ci się w poprzedniej pracy podobało najbardziej. Dobierając je, bierz pod uwagę pracę o którą się ubiegasz. Jeśli coś Ci się nie podobało, nie mów o tym, ponieważ być może podobne zadania czekają Cię na nowym stanowisku.

Dlaczego chce Pan(i) zmienić pracę?

Jedyną dobrą odpowiedzią na to pytanie, jest odpowiedź w pozytywnym tonie, a więc szukasz czegoś co pozwoli Ci zdobyć większe doświadczenie, rozwijać się i pokazać swoje możliwości. Wszelkie inne powody związane z niskimi zarobkami, złą atmosferą w poprzedniej pracy itp., lepiej jest zachować dla siebie.

Dlaczego zainteresował(a) się Pan(i) tym stanowiskiem?

Odpowiadając na to pytanie należy odnieść się do oczekiwań sformułowanych w ogłoszeniu i przedstawić siebie jako osobę, która posiada stosowne umiejętności i doświadczenie, chce podejmować nowe wyzwania, ceni markę firmy.

Proszę opowiedzieć o swoim największym niepowodzeniu w pracy

Nie warto twierdzić, że nie popełniłeś(aś) żadnych błędów, ponieważ będzie to odebrane jako kłamstwo. Wybierz jednak taki błąd, który nie miał większego wpływu na firmę, a i tutaj wykaż w jaki sposób pozwolił Ci on wyciągnąć wnioski na przyszłość. Ważne żebyś przyjął odpowiedzialność za zdarzenie i określił czego Cię to nauczyło (tzn. żałujesz i nie popełnisz już takiego błędu).

Jak radzi sobie Pan(i) ze stresem w pracy?

Każdy odczuwa stres i nie jest to coś czemu masz zaprzeczać. Jednak pracodawca oczekuje, że potrafisz go kontrolować. Opowiedz jak radzisz sobie ze stresem, np. w sytuacji gdy odczuwasz presję czasu, możesz zabierać się za pracę przed terminem itp. Nie mogą Cię stresować czynność kluczowe w pracy, o którą się starasz. Jeśli tak jest, podaj jako stresujący ten czynnik, który potrafisz kontrolować i opowiedz jak to robisz.

Ile jest warta Pana (Pani) praca?

Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze jest zapoznać się ze stawkami obowiązującymi w branży, aby nie przedstawiać nierealnych oczekiwań. Jednocześnie musisz być gotowy(a) bronić swoich racji i uzasadnić dlaczego spodziewasz się takiej kwoty.

Jakiego oczekuje Pan(i) wynagrodzenia?

Lepiej nie odpowiadać precyzyjnie na to pytanie. Zamiast tego możesz zrewanżować się innym: „Jaka pensja jest przewidywana na tym stanowisku?” lub „Jaki przedział wynagrodzenia otrzymuje się zazwyczaj na tym stanowisku?”. Jeśli zdecydujesz się odpowiedzieć, możesz przestraszyć rozmówcę zbyt dużymi wymaganiami lub spowodować, że nie otrzymasz wyższego wynagrodzenia (gdy sam podasz zbyt niskie). Dobrze jest jeśli Twoje wymagania przynajmniej częściowo pokrywają się z tym co Ci zaoferowano, tzn. mogą być wyższe, ale bez przesady.

Jakie ma Pan(i) hobby?

To pytanie bywa zadawane na rozluźnienie. Nie należy traktować go jednak lekko. Rozmowa kwalifikacyjna wciąż trwa. Twój sposób spędzania wolnego czasu powinien współgrać z tym, co o sobie dotychczas powiedziałeś(aś) i co jest wymagane na stanowisku na jakie aplikujesz. Określony rodzaj pracy wiąże się z pewnym wyobrażeniem cech, które powinna mieć osoba ją wykonująca, np. pracownik marketingu lubi aktywnie spędzać czas i mieć kontakt z ludźmi, a analityk finansowy będzie chętnie wykonywał zadania wymagające koncentracji i precyzji.