Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Nie jest tajemnicą, że sytuacja na rodzimym rynku pracy jest, eufemistycznie rzecz ujmując, niezbyt sprzyjająca poszukującym zatrudnienia. W dzisiejszych czasach szukanie pracy wiąże się z przedzieraniem się przez tysiące mniej lub bardziej kuriozalnych ofert i wysyłanie setek CV, które w przytłaczającej większości pozostają bez odpowiedzi. Mając to na uwadze, jeśli uda nam się znaleźć w gronie szczęśliwców, na których ofertę odpowie potencjalny pracodawca i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby jak najlepiej wykorzystać nadarzającą się okazję. Jak zatem przygotować się do takiej rozmowy?

Po pierwsze, należy przeprowadzić dokładny rekonesans firmy, do której zostaliśmy zaproszeni. Korzystając ze wszystkich dostępnych źródeł, takich jak internet, prasa, znajomi, powinniśmy dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o naszym potencjalnym pracodawcy. Poświęćmy również czas na ponowne przejrzenie naszych dokumentów aplikacyjnych i zastanowienie się nad tym, o jakie informacje zawarte w naszym CV czy liście motywacyjnym może dopytywać osoba przeprowadzająca z nami interview.

W trakcie samej rozmowy możemy spotkać się z dwoma głównymi typami jej prowadzenia: możemy trafić na rozmowę tradycyjną, podczas której zostaniemy zapytani o nasze wykształcenie, przebieg dotychczasowej pracy zawodowej, posiadane przez nas umiejętności, których wymagać może od nas praca na danym stanowisku; coraz częściej zdarza się jednak, że nasz rozmówca postawi na rozmowę sytuacyjną, w której będziemy musieli wykazać się zdolnością szybkiej reakcji na określoną sytuację życiową czy zawodową, w której się znajdziemy. Nierzadko będziemy musieli wykazać się kreatywnością i nieszablonowością proponowanych przez nas rozwiązań.

O czym jeszcze koniecznie musimy pamiętać wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną? Przede wszystkim szanujmy czas naszego potencjalnego pracodawcy i bądźmy punktualni. Ta kwestia nie podlega żadnej dyskusji. Powinniśmy również dostosować nasz ubiór do standardów panujących w firmie, w której ubiegamy się o posadę. Praca na nietypowym stanowisku może wymagać od nas zachowania szczególnego dress code’u.

Równie istotnym, jeśli nie najistotniejszym elementem naszego przygotowania do rozmowy o pracę, jest uświadomienie sobie, że występujemy podczas niej na pozycji partnera naszego rozmówcy. Nie przychodzimy tam przecież na przesłuchanie. Wielu kandydatów zdaje się o tym zapominać i pojawia się na rozmowie w charakterze ofiary gotowej na ostrzał mniej lub bardziej stosownych pytań ze strony żądnego krwi rekrutera. Przed samą rozmową poświęćmy więc moment na wyciszenie się i racjonalne podejście do tego, co ma za chwilę nastąpić. Na szali przecież znajduje się praca, a nie całe nasze życie.