Pytania do pracodawcy

Kiedy pracodawca zada Ci już wszystkie swoje pytania, poprosi Cię o sformułowanie kilku pytań do niego. Rekrutujący chce mieć pewność, że interesuje Cię dane stanowisko i gdy zaproponuje Ci pracę, to ją przyjmiesz. Cały czas okazuj mu szacunek i nie przejmuj inicjatywy, chyba że tego wyraźnie będzie wymagał. Staraj się zadawać pytania łagodnie i unikaj zbyt ostrych zwrotów w rodzaju „Proszę mi powiedzieć…”.

W tym momencie możesz wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Pytania zadajesz po to, aby podjąć decyzję czy chcesz pracować dla tego pracodawcy. Warto mieć ich przynajmniej kilka w celu pokazania, że jesteś zainteresowany(a) pracą w danej firmie i na stanowisku, które Ci zaoferowano.

Pytań nie może być zbyt mało, ponieważ zrobisz wrażenie osoby niezainteresowanej stanowiskiem, której brakuje entuzjazmu. Nie może być ich także zbyt dużo, gdyż osoby zbyt dokładne również nie są lubiane. Poleca się, aby zadać od 3 do 5 pytań (oczywiście zadanie dwóch lub sześciu w uzasadnionych przypadkach też nie będzie błędem).

Pytania, które wybierzesz dużo powiedzą o Tobie pracodawcy. Lepiej nie pytać o przywileje, dodatki socjalne, liczbę dni urlopu, godziny pracy, czy sposób połączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a więc o to wszystko co chcesz od firmy wziąć. Na omówienie takich kwestii będzie czas, kiedy zostaniesz zatrudniony(a). Skoncentruj się na tym, co możesz jej dać. Możesz zapytać:

Jaka jest przyczyna wakatu?

Warto wiedzieć jaka jest przyczyna zwolnienia się stanowiska. Być może jest z nim coś nie tak, np. wiąże się z dużym stresem lub występują trudności z przełożonym. Jeśli odpowiedź jest ogólnikowa, wprawia rekrutującego w zakłopotanie, powinno to wzmóc Twoją czujność. Zapytaj o to ponownie, kiedy będziecie omawiać warunki zatrudnienia.

Jakie są główne obowiązki na tym stanowisku?

W ten sposób okazujesz zainteresowanie firmą i pracą na tym stanowisku, co jest bardzo cenione przez pracodawcę. Ponadto będziesz odebrany(a) jako osoba odpowiedzialna, która pragnie wiedzieć za co będzie odpowiadać, zanim podejmie decyzję.

Jakie są plusy i minusy tego stanowiska?

Pytanie na które odpowiedź powinna Cię interesować. Nie każde stanowisko musi być właściwe dla Ciebie, dlatego dobrze jest wiedzieć z czym wiąże się określona praca.

Jakie są możliwości zdobycia dodatkowych kwalifikacji na tym stanowisku?

Pytanie tego rodzaju pokazuje, że chcesz się rozwijać zawodowo i zależy Ci na podnoszeniu kwalifikacji. Taka osoba jest cenna dla firmy. Jednak jeśli jesteś ekspertem w określonej dziedzinie i jako takiego pracodawca Cię przyjmuje, pytanie o szkolenia może okazać się błędem.

Jakie są plany firmy na najbliższe pięć lat?

Zadanie takiego pytania wskazuje, że nie tylko interesujesz się firmą, ale też szerszym kontekstem jej funkcjonowania. Odpowiedź udzielona na nie jest również ważna dla Twojej przyszłości, o ile zwiążesz ją z firmą.

W jak dużym zespole będziesz pracować?

Jeśli stanowisko, na które aplikujesz wymaga ścisłej współpracy z innymi ludźmi, dobrze jest zainteresować się tym i spytać o zespół. Okazujesz ciekawość wobec innych pracowników firmy, a więc będziesz chciał(a) się do nich dopasować.

Jaki jest średni staż pracy w firmie?

Da Ci to ogląd jak długo pracownicy pracują dla tej firmy i w pewnych przypadkach będziesz w stanie stwierdzić ich średni wiek.

Czy stanowisko wiąże się z podróżami służbowymi?

Niektórzy ludzie nie lubią podróżować, stać w korkach/kolejkach, wracać do domu z opóźnieniem i jeśli jesteś jedną z nich, zadaj to pytanie, aby nie podjąć pracy, której nie chcesz wykonywać.

Jak będę rozliczany(a) za osiągnięcie celu?

Pytanie świadczące o tym, że poważnie myślisz o swojej pracy, jesteś osobą zaangażowaną i odpowiedzialną, wiesz że pracodawca zatrudnia Cię do realizacji określonych zadań i chcesz się z nich wywiązać.

Jakie są szanse awansu dla tego stanowiska?

Poprzez takie pytanie pokazujesz, że jesteś osobą ambitną, masz plany i pragniesz awansować.

Jeśli dostanę tę prace, gdzie mnie Państwo widzicie za pięć lat?

Dzięki tak zadanemu pytaniu zachęcasz osoby rekrutujący do tego, aby wyobraziły sobie Ciebie jako pracownika. Jednocześnie pokazujesz im, że poważnie i długoterminowo myślisz o pracy w tej firmie, nie jesteś osobą która szybko zmieni zdanie i pójdzie pracować do konkurencji.

Kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi?

Jest to dobre pytanie na zakończenie rozmowy, o ile odpowiedź na nie nie została udzielona już wcześniej. Po upływie wskazanego terminu, możesz samodzielnie starać się nawiązać kontakt z firmą. Będzie to też ważne jeśli w tym czasie ktoś inny zaoferuje Ci pracę.

Szykując się do rozmowy kwalifikacyjnej przygotuj sobie zestaw pytań, pozwalający uzyskać informacje, na których Ci zależy. Oprócz zdobycia informacji, ma on za zadanie zaprezentowanie Ciebie jako osoby konkretnej i inteligentnej. Nie może być więc przypadkowy.

Warto przećwiczyć zadawanie poszczególnych pytań, wypowiadając je na głos. Znajdź taki sposób wypowiedzi, który będzie uprzejmy, ale nie będzie świadczył o braku pewności siebie. Nie bądź zbyt natarczywy(a) w swoich pytaniach i pamiętaj, że wiele pytań można złagodzić używają np. zwrotu „Czy mogę zapytać…?”.